top of page

שבת ששוה מליונים

סיפור מתוך העלון טוב לחסות בה'

בדרום אפריקה מתגורר לו איש עסקים יהודי בשם 'קיווי ברנהרד', המקפיד על שמירת התורה והמצוות. קיווי הינו איש מחשבים אשר חיבר לאחרונה שיטה מהפכנית להצלחה בעולם העסקים, אותה הוא העלה על ספרו החדש, אשר הפך תוך זמן קצר לספר 'רב מכר' בעל שם עולמי. בספר מלמד קיווי שיטות להצלחה בעולם העסקים אותם ניתן ללמוד מה... נמרים.  הוא מונה שם תכונה אחר תכונה של הנמרים ומתרגם אותם לחייו של כל אדם, וכיצד יכול הוא להגיע לגדולות. הספר הגיע אל שולחנם של כל אנשי העסקים המוצלחים בארץ ובעולם וגרם לפרסום עולמי לקיווי בעצמו. כך זה שהקב"ה מחליט לרומם אדם, הוא מכניס לו רעיון לראש ומפיץ את שמו בכל הארץ. בכל מכון ואוניברסיטה בעולם הוזמן קיווי לדבר על השיטה שפיתח, ואכן התגובות בכל מקום היו נלהבות.

 

והנה, יום אחד נשמע צלצול הטלפון במשרדו של קיווי.  מעבר לקו נשמע קולו של אחד מבכירי הסמנכלי"ם של חברת ' microsoft ' )'מייקרוסופט'( העולמית, אשר הזמין את קיווי בהזמנת כבוד לשאת את נאום הפתיחה בכנס השנתי החשוב של החברה.

הוא הסביר לקיווי כי כנס זה הינו כנס יוקרתי ומיוחד בו משתתפים מנהלי החברה מכל רחבי העולם, כשבראשם מגיע לשמוע את ההרצאה, מנהל מייקרוסופט' העולמי, 'ביל גייטס'.

אין מה לדבר על התשלום שהוצע לקיווי על הרצאה כזו, אשר הגיע לסדר גודל של כמה עשרות מיליונים על הרצאה של כחצי שעה, וכעת כל אשר נותר לו הוא רק לאשר את הגעתו.

מבחינת קיווי זו היתה הצעת הפסגה שיכל להגיע אליו בחייו.  תודה רבה על ההזמנה", פתח קיווי ואמר, "כבוד הוא לי להציג את שיטתי המיוחדת בפני אנשי עסקים מכובדים.

רק אמרו לי בבקשה באיזה תאריך יחול הכנס שאדע להתכונן לכך?".

הסמנכ"ל ציין את התאריך והשעה, ואז, בעודו מעלעל ביומן לסמן את האירוע היוקרתי והנדיר, מגלה קיווי כי האירוע אמור לחול, לא פחות ולא יותר... ביום שבת. קיווי מזדעזע לרגע וחושב: "הרי אני יהודי מאמין בה' השומר תורה ומצוות וכיצד אוכל לחלל את קדושת השבת בפעם הראשונה בחיי בגלל כנס שכזה... אך מצד שני, הצעה שכזו היא פסגת הקריירה של חיי ואם אסרב לה כנראה שלא תהיה הזדמנות נוספת". הוא חושב לרגע ואז הוא מחליט סופית: "לא אחלל את קדושת השבת ולא אטוש את אלוקיי ואמונתי גם בעבור הצעה נדירה ויוקרתית שכזו.  יהודי נולדתי ויהודי אמות. אשמור על התורה והמצוות עד יומי האחרון".

הוא לא מתבלבל ופונה לסמנכ"ל בקביעה נחרצת: "אני מצטער, רציתי מאד להשתתף בכנס של חברת ' microsoft ' המכובדת, אלא שהכנס אמור לחול ביום השבת, ואני כשומר תורה ומצוות מקפיד על שמירתה של השבת, על כן לא אוכל להיות נוכח". הסמנכ"ל היה המום.  זו הפעם הראשונה בחייו שמישהו סירב לשאת דברים בנאום הפתיחה של החברה, ובפרט בכנס השנתי והנדיר, אליו מגיעים כל המנהלים מכל העולם, כשבראשם מגיע 'ביל גייטס' מנהל החברה. הסמנכ"ל שקיבל הוראה מפורשת להזמין את קיווי לשאת דברים,  חשב שמא איש העסקים היהודי לא שבע רצון מסכום התגמול שיקבל בעד ההרצאה, על כן פנה הוא לקיווי ואמר:  שכחתי שאני מדבר עם איש עסקים, על כן אציע לך סכום גדול בהרבה ממה שהצעתי, ובלבד שתסכים למסור את הנאום החשוב". הוא החל לנקוב בסכומי עתק כפולים ומשולשים מההצעה הראשונה, בעוד קיווי שומע זאת ונדהם מהסדר גודל של הסכומים,

אך הוא לא נופל בפח ואינו מוותר: "מצטער מאד, זוהי הצעה מפתה עד מאד, אך השבת בשבילי יקרה מכל, ולא אחלל אותה ואת אלוקיי בפני כל סכום שבעולם", אזר אומץ ואמר לסמנכ"ל.  הלא ה' הוא זה שנתן בליבי את התובנה והחכמה ליצור את השיטה הזו, והוא זה שציווה אותי לשמור את השבת הקדושה. אם כן, כיצד אבגוד באלוקיי לאחר שהעלני לגדולה", אמר לעצמו. הסמנכ"ל ניסה שוב ונקב בסכום שיכל לסדר את קיווי עד סוף כל הדורות, אך קיווי השיב במילה אחת: "לא!".

הסמנכ"ל ההמום סיים את השיחה והעביר זאת לאנשי הצוות ומתכנני הכנס, והדבר הועבר עד למנהל הראשי 'ביל גייטס'. לא עוברות כמה דקות וקיווי מקבל טלפון בהול מהסמנכ"ל : "ועדת הכינוס החליטה כי היא רוצה לשמוע את הרצאתך הסוחפת רבים, על כן החליטה החברה לנקוט בצעד נדיר, והיא מעבירה את תאריך הכינוס מיום שבת, ליום שאחריו, יום ראשון".

קיווי שמח עד למאד ואכן אישר את הגעתו.  התאריך הגיע, וכנס הפתיחה היוקרתי החל בנאום מרתק שנשא קיווי ברנהרד, איש העסקים היהודי, בנושא שיטת ההצלחה העסקית הנלמדת מהנמרים, כשכולם קשובים ומרוכזים בהנאה עצומה, כשהם מריעים לו מחיאות כפיים בסיומה.

חודשיים לאחר מכן, מקבל קיווי טלפון מהסמנכ"ל הבכיר של ' microsoft .'שלום קיווי, מה שלומך?. רציתי לספר לך שלפני כמה ימים טסתי יחד עם 'ביל גייטס' המנהל הראשי של החברה במטוסו הפרטי, ובמהלך הטיסה אמר לי 'ביל גייטס' כמה הוא שבע רצון מהכנס המוצלח שהיה השנה, ובעיקר מנאום הפתיחה של היהודי קיווי ברנהרד ששחף את כולם בהנאה.

מיד סיפרתי ל'ביל גייטס' על כך שסירבת בהתחלה להגיע, למרות שהצעתי לך סכומים אסטרונומיים ביותר, אך אתה התעקשת והכל בלבד לשמור על נאמנותך לבורא ושמירתך על יום השבת.

ככשמע זאת ביל גייטס, הוא נדהם לחלוטין ואמר לי באלו המילים: "אם עד היום חשבתי כי בכספי אני יכול לקנות כל מטוס או בניין בעולם אשר רק ארצה, אך כיום אני יודע שלעולם לא אוכל לקנות בכסף שבת אחת של יהודי".

 

 

bottom of page