top of page
הבגד הצר והקצר 1.JPG

בת יהודיה

דומה לספר תורה 

וכשם שספר התורה עטוף במטפחת ובנרתיק ובהיכל ובפרוכת, כך האשה היהודיה המכסה את בשרה שורה עליה שכינה והיא חיה חיים מאושרים וקדושים.

(מהרב בן ציון מוצפי שליט"א - מהזוהר)

 

ניצלה בזכות הצניעות

אשה שעבדה בבנק התלבשה בלבוש לא צנוע. הסבירו לה שכך מכשילה את הרבים, וכדאי שתלבש בגדים יותר צנועים. האשה עשתה חשבון נפש, וקיבלה על עצמה ללבוש ג'קט מעל החולצה.

לאחר זמן מה הוזמנה האשה לאירוע באולמי ורסאי. לאשה היה חם בתוך האולם אבל החליטה לא להוריד את הג'קט ובמקום זה יצאה להתאוורר במרפסת.

רק היא יצאה ...ורצפת האולם קרסה...

היא ניצלה בזכות הצניעות.

 

 

נרפאה בזכות הצניעות מהרבנית קנייבסקי זצ"ל

דינה היתה אשה רחוקה מדת ומתלבשת בלבוש מאוד לא צנוע. יום אחד גילתה שהיא סובלת ממחושים בבטנה ובבדיקות שעשתה בישרו לה שגידול ענק, נמצא במרכז הבטן וכבר שלח גרורות לכל האיברים הפנימיים. עולמה חשך.  עליה לעבור ניתוח דחוף להסרת הגידול, מחר! ולאחר מכן להתחיל בטיפולים. למרות זאת אני לא נותן לך הרבה סיכויים" – חרץ הרופא בגילוי לב.

דינה אושפזה. לפתע החליטה לעזוב את מיטתה. ונסעה בחשאי לביתה.  הרימה ידיה וזעקה: "א-לוקים,  "אני מקריבה לך  את כל הבגדים הפרוצים שלי...! מעתה אלבש רק בגדים צנועים. היא ערמה את כל פריטי הלבוש לערימות ענק, בתוך אשפתונים. והציתה הכל וקיוותה שזה יהיה, במקום קרבן אדם.

למחרת עברה את הניתוח. הרופאים הוציאו מבטנה גידול גדול. וכשהתעוררה בישרו לה: "אין גרורות. הכל נקי.

 

כיום היא אשה צנועה ובריאה.

 

 

מטען החומר נפץ לא התפוצץ

אל הרבנית קנייבסקי זצ"ל הגיעו 40 בנות צעירות והיא סיפרה להם את הסיפור שלעיל. הם חזרו הביתה וקיבלו על עצמם גם כן לזרוק את הבגדים הלא צנועים, ושיהיה להצלחת ושמירת עם ישראל. ביחד הם מילאו מיכל גדול של בגדים לא צנועים. למחרת התגלה מטען חומר נפץ גדול שהונח בקניון בחיפה. הכל היה מוכן והמטען לא התפוצץ. אף אחד לא ידע איך קרה נס זה. הרבנית קנייבסקי אמרה שזה בזכות אותם בנות שקיבלו על עצמם צניעות.

שער באשה ערוה

אִשָּׁה נְשׂוּאָה חַיֶּבֶת מִדִּין תּוֹרָה לְכַסּוֹת רֹאשָׁהּ, וְאָסוּר לָה לָצֵאת לִרְשׁוּת הָרַבִּים בְּשֵׂעָר גָּלוּי.

 

 

ניצל מהפיצוץ בבניני התאומים

אשה... מארצות הברית קיבלה על עצמה שלא לצאת מחוץ לביתה בלא כיסוי ראש מלא. האשה יצאה למרפסת ופתאום נסגרה בפניה דלת המרפסת שאי אפשר היה לפתחה מבחוץ, וכדי להכנס לביתה צריכה היא לרדת למורד הרחוב, לעשות סיבוב ובעזרת לחצן מסוים אפשר יהיה להיכנס. משום שהייתה בביתה לא היה כיסוי לראשה (הואיל וקבלתה הייתה ללכת בכיסוי ראש מלא רק מחוץ לביתה) טלפון היה ברשותה. והיא החליטה להתקשר לבעלה כדי שיבוא ויפתח לה את דלת הבית.

בעלה ששמע את הדבר אמר לה: שימי יד על הראש ותצאי! בשביל כזה דבר אני אפסיד זמן של עבודה?" אך האשה בשלה ואמרה "אני נשארת כאן עד שתגיע" בעלה ראה שאין מנוס, נסע במהירות לביתם כדי לפתוח את הדלת.

באותה שעה קלה שעזב הבעל את "בניני התאומים" ששם עבד, מטוס פגע בבנין בקומה שבה הבעל עבד והבנין קרס כך שאם היה נשאר הוא לא היה צריך להיות בין החיים.

 

אחרי הנס הזה האשה ובעלה התחזקו, והיא קבלה על עצמה ללכת בכיסוי ראש גם בביתה.

 

 

למנוע אסונות  

חלק מתשובה של הרב מוצפי שליט"א בדורש ציון

דעי בת ישראל יקרה כי המפתח לחיים בעולם הזה ובעולם הבא הוא ביד האשה, כי אם שמרה על צניעותה, הרבתה קדושה וטהרה בעם ישראל ובעולם כולו, הכניעה את כוחות הרשע והטומאה, וסילקה גזירות קשות ורעות מכל העולם. אך חלילה אם היא חוטאת ומתנהגת בפריצות, גורמת אסונות כבדים לכל העולם, כי התורה הקדושה אומרת כי השם אלקיך מתהלך בקרב מחניך להצילך ולתת אויביך לפניך, והיה מחניך קדוש ולא יראה בך ערות דבר ושב מאחריך.

 

 

 

איסור יחוד עם גוי

מעשה נורא שאירע לבתו של רבי יעקב בעל ה"נתיבות משפט" כשהיתה אלמנה ובתה עמדה להינשא.

 

הן נסעו עם עגלון גוי לאחת הערים לקנות בגדים וצרכי חופה עבור הכלה. הגוי  הוליכן לביתו בערמה, קרא לחבריו ששדדו את כספם, קשרום בחבלים והדליקו את התנור כדי להשליך אותם לתנור. בינתים הם הניחו הכסף על השולחן, והתדיינו כיצד לחלקו.

 

פתאום נפתחה הדלת ונכנס קצין גרמני וברחו הרוצחים. הקצין התירם, החזיר להם כספם והוליכם עד לאכסניה בעיר.

 

בלילה בא בעל "נתיבות המשפט" בחלום אל בתו ואמר לה, דעי כי כאשר נודע לי מצרתכם עליתי אל מקום גבוה ובקשתי רחמים עליכם, ולא הועיל, כיון שעברתם על איסור יחוד עם הגוי, ועליתי למקום גבוה יותר והתחננתי שתעמוד לי זכות התורה שהרבצתי בחיבורי "נתיבות המשפט" וכו', והצלתי אתכם. ומעתה תהיינה זהירות באיסור יחוד.

כל זאת סיפרה הבת לאנשי הקהילה בעיר והם כתבו זאת בפנקס לזיכרון עולם. (לב אליהו)

 

 

 

 

 

בת יקרה!

אָנָּא, כַּסִי כראוי אֶת גּוּפֶך, וַיָּנוּחוּ בְּרָכוֹת עַל רֹאשֵׁך.

הַאֲרִיכִי אֶת שַׁרווּלַיִך, וְתִרְאִי בְּרָכָה בְּמַעֲשֶׂה יָדָיִך.

אִם תְוָתְּרִי עָל הַמַּחְשׂוֹף, אָז תֹּאמְרִי לְצָרוֹתָיך סוֹף

הַאֲרִיכִי קְצָת אֶת חָצָאִיתֵך וְתִשְׁרֶה הַשְׁכִינָה בְּתוֹך בֵּיתֵך.

וּבִזְכוּת הַשְׁמִירָה עָל צְנִיעוּתֵנוּ יִבָּנֶה בְּקָרוֹב בֵּית מִקְדָשֵׁנוּ

(מתוך דף "מבצע בת מלך")

 

 

הָאִשָּׁה נִבְרְאָה מִן הַמָּקוֹם הַצָּנוּעַ בְּיוֹתֵר  בָּאָדָם, כְּדֵי שֶׁתְּהֵא צְנוּעָה, וְעַל כָּל אֵבֶר וְאֵבֶר שֶׁהַקַּבּ"ה בָּרָא בָּה, הָיָה אוֹמֶר: "תְּהֵא אִשָּׁה צְנוּעָה, תְּהֵא אִשָּׁה צְנוּעָה".

מִכָּאן שֶׁהַצְּנִיעוּת הִיא מַהוּתָהּ שֶׁל הָאִשָּׁה וְהַמַּפְתֵּחַ לְאָשְׁרָהּ.

 

אשה המצניעה עצמה עולה לדרגת בת מלך וכנאמר:

"כָּל כְּבוּדָהּ בַּת מֶלֶך פְּנִימָה מִמִּשְבְּצוֹת זָהָב לְבוּשָׁהּ". כמה שיותר פנימה יותר בת מלך.

 

בַּת יִשְׂרָאֵל

הִנָּהּ כְּיָהָלוֹם-

כְּשֵׁם שֶׁיָהָלוֹם שׁוֹמְרִים

בְּתוֹך קוּפְסָה יָפָה,

כָּך עַל בַּת יִשְׂרָאֵל

לְהִתְלַבֵּשׁ בִּצְנִיעוּת

מִשׁוּם חֲשִׁיבוּתָהּ

 

כְּבוֹד הָאָדָם – מַלְבּוּשׁוֹ  צְנִיעוּת הָאִשָּׁה בִּלְבוּשָׁה נוֹעֲדָהּ לִשְׁמוֹר עָל אֲצִילוּתָהּ, כְּבוֹדָהּ וְיוֹפְיָהּ הָאֲמִתִּי.  כִּי "יִשְׂרָאֵל הֵם בְּנֵי מְלָכִים וּבִצְנִיעוּת הֵם לְבוּשִׁים".

 

לְבוּשָׁהּ שֶׁל הָאִשָּׁה צָרִיךְ לִהְיוֹת צָנוּעַ,

עָל פִּי הַגְּבוּלוֹת שֶׁקָּבְעוּ חֲכָמִים:

הַצַּוָּאר -לְלֹא מַחְשֹף,

הָשָּׁרְווּלִים מִתַּחַת לַמַרְפֵק,

הַחַצָאִית מִתָּחַת לָבֶּרֶך, ללא שסע וכל פתח.

אֵין לַחֲשֹף שׁוּם אֵבֶר שֶׁצָּרִיך לִהְיוֹת מְכֻסֶּה .

יֶשׁ לְהִתְלַבֵּשׁ בְּצוּרָה עֲדִינָה מִבְּלִי לִמְשׁוֹךְ אֶת הָעָיִן, ומבלי להבליט את צורת אברי הגוף.

 

תּוֹסֶפֶת שֶׁל בָּד בְּאוֹרְך הָחָצַאִית אוֹ הָחוּלְצָה

מַבְדִּילָה בֵּין שָׂכָר גָּדוֹל לְהֶפְסֵד עָצוּם.

 

רוֹפְאִים גִלּוּ שֶׁקַּרְנֵי הַשֶּׁמֶשׁ גּוֹרְמוֹת לְסָרְטָן הָעוֹר, וּמִי שׁגּוּפָהּ מְכֻסֶּה כָּרָאוּי, נִמְנַעַת מִסַּכָּנָה זוֹ.

 

הכלל הוא, לא להתבלט!  

גם אם כבר קנית אל תהססי לשנות.

שכרך יהיה כפול ומכופל ותחסכי הרבה אסונות.

 

האושר האמיתי

אושר אמיתי ונצחי מונח בשמירת הצניעות, כי בכל רגע ורגע שלבושה בצניעות, מקיימת מצות "עשה" מהתורה. מאות ואלפי מצוות ביום אחד, רבבות מצוות בחודש, ואת חשבון המצוות של שנה שלמה כבר יהיה קשה לחשב. וכל זה מתבצע בצורה פשוטה ביותר, על ידי לבישה יומיומית של בגד הגון וצנוע.

זו הצעה טובה להרבות בזכויות. (מלבושי כבוד)

 

בִּזְכוּת נָשִׁים צִדְקָנִיוֹת נְגְאֲלוּ יִשְׂרָאֵל מִמִּצְרָיִם,

וּבִזְכוּת נָשִׁים צַדְקָנִיוֹת עֲתִידִין לְהִגָּאֵל.

כְּשֶׁהָיוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּמִצְרָיִם, מְקוֹר הַטֻּמְאָה וְהָזּוֹהָמָה, שָׁמְרוּ עָל שְׁלֵמוּת הַמִּשְׁפָּחָה, אָף עָל פִּי שֶׁעָבְדוּ עֲבוֹדָה זָרָה, מִשּׁוּם שֶׁלֹּא הִכְנִיסוּ לְבֵיתָם אֶת לְבוּשׁ הָרְחוֹב, לֹא שִׁנוּ אֶת שְׁמָם וְלֹא הִסְתַּכְּלוּ מָה יֶשׁ אֵצֶל הַשְּׁכֵנִים. מָה שֶׁאֶצְלִי זֶה הַטּוֹב בְּיותֵר הַיְלָדִים הַטּוֹבִים בְּיוֹתֵר, הַבְּגָדִים הַטּוֹבִים בְּיוֹתֵר, אֲנִי מְרֻצָּה. לֹא מְעַנְיֵן אוֹתִי מַה נַעֲשֶׂה אֵצֶל הַשְּׁכֵנִים. הַיַּחַס בַּבָּיִת הָיָה חָם וְחִיּוּבִי. (הרב אריה שכטר)

 

השפעת הצניעות על המצב הביטחוני.

אָתְּ, בִּלְבוּשֵׁך וְהָנְהַגָתֶך הַצְּנוּעָה,  גּוֹרֶמֶת לְהָשְרוֹת אֶת הַשְׁכִינָה בְּיִשְׂרָאֵל, וּכֶשֶׁיֶשׁ שְׁכִינָה יֵשׁ שְׁמִירָה.

 

חוסר צניעות

בלק רצה לדעת איך להצליח וינצח את ישראל. בלעם הרשע אמר לבלק: "אלוקיהם של אלה שונא זימה. תחטיא אותם ואז יהיה קל לנצח אותם. חוסר הצניעות זו התחלת הזימה כי עין רואה והלב חומד ....

 

"וראה בך ערות דבר ושב מאחריך".

כְּשֶׁיֵּשׁ  פִּרְצָה קְטַנָּה בַּצְּנִיעוּת, אָז ה'  "שָׁב מֵאֲחַרֶיך"

וְאַתָּה בֶּחָזִית, חָשׂוּף לָאוֹיֵב.

 

צניעות גם בדיבור:

דִבּוּר בְּקוֹל נָמוּך, בְּנַחַת, בְּרוֹגַע, אוֹת הוּא לִצְנִיעוּת בְּעָלָיו. בָּיִת בּוֹ מְדַבְּרִים בְּנַחַת, בְּשֶׁקֶט, וְלֹא בָּהֲמוּלָה וְרַעַשׁ, בָּיִת יְהוּדִי אֲמִיתִּי הוּא, וְהִנּוֹ מִשְׁכָּן לְהַשְׁרָאַת הַשְּׁכִינָה.

 

הלל הזקן הלך עם אדם אחד בקרבת מקום מגוריו. שמעו קול צווחה מאחד הבתים. אותו אדם אמר ששומע צווחה והלל אמר בשלוות נפש שבוודאי זה לא מביתו. כי  הרגיל את בני משפחתו שלא מרימים קול.

 

אשה צנועה

תפילתה נשמעת

 

"עֹז וְהָדָר לְבוּשָׁהּ וָתִּשְׂחָק לְיוֹם אָחֲרוֹן"

מִי שְׁלְבוּשָׁה בִּגְדֵי צְנִיעוּת בְּעֹז וּבִגְבוּרָה, לְלֹא בּוּשָׁה מֵהָחֶבְרָה וּמֵהַמִשְׁפָּחָה, הִיא תִשְׂחָק לְיוֹם אָחֲרוֹן.

 

אשה ההולכת בצניעות מקדשת שם שמים

 

על שרה אמנו נאמר: "הנה באוהל" ומפרש רש"י צנועה היא.

 

רחל אמנו: בזכות צניעות שהיה ברחל יצאו ממנה שאול המלך, מרדכי הצדיק ואסתר המלכה..

רות המואביה זכתה להינשא לבועז בזכות צניעותה, משום שהיתה מלקטת את השיבולים בצורה שלא יתגלה בשרה, וע"י הנהגת צניעות שבה זכתה שיצא ממנה דוד המלך ולעתיד לבוא גם מלך המשיח.

 

 

הגאון הקדוש רבי יחיאל מאיר מאוסטרובצה, היה בן לאופה כעכים. כששאלוהו פעם מה הייחוס שלו? ענה ואמר: "אבי היה יהודי פשוט מאד לא רב ולא תלמיד חכם, אבל מאבא למדתי כלל ברזל לכל החיים: תנור, ככל שסוגרים אותו יותר טוב, כך הוא מחמם יותר!" זה הסוד! ככל שהאשה סגורה ומכוסה יותר בלבושה ובהתנהגותה... כך הבית שלה, הופך בזכותה, לחמים יותר ונעים יותר – יש סייעתא דשמיא, ברכה והצלחה בחינוך הילדים – ליראת שמים ולמידות טובות!

 

 

החזון איש אמר: סנטימטר אחד בשרוול זה קילומטר ביראת שמים של הילדים!!!

 

 

כל כבודה בת מלך פנימה

ליקוטים מהצניעות במערכת הרפואית, הלכות יחוד ועוד.

רבותינו, זכרונם לברכה, ברוח קדשם צוו לנו על פי מצות התורה לעשות משמרת וסייגים (הרחקות) לגופי עבירה, ומדבריהם למדנו, שלעולם לא ינצל אדם מעברה אם לא ישמור הגדרים והסייגים, כי עצם ההרחקה מהעבירה, והנכונות שמראה כשבורח מן העברה בסייגים יזכה  שישמרוהו מן השמים. כי "הבא ליטהר מסייעין אותו".

 

יש איסור מן התורה להתייחד איש ואשה בחדר סגור.

 

פרטי איסור יחוד

א. האיסור הוא לאיש מגיל תשע ומעלה  ולאשה מגיל 3 ומעלה. (האיסור חל גם כשנמצאים בדירה סגורה בחדרים נפרדים)

ב. אם החדר בו נמצאים פתוח לרשות הרבים - מותר.

ג. אם החלון פתוח והשכנים שגרים סביב יכולים לראות דרכו את הנעשה בחדר - דינו כפתח פתוח.

ד. היתר של פתח פתוח מועיל רק בשעות היום או תחילת הלילה. שיש אנשים שיכולים להסתכל.

ה. איסור יחוד הוא אפילו איש אחד עם שתי נשים.

ו. אשה שבעלה בעיר, ועלול לבוא כל רגע, אין איסור, והמחמיר תבוא עליו ברכה. קרובים או מכרים שיש בינהם יחסי קרבה מיוחדים, אסורים להתייחד אפילו כשבעלה בעיר.

ז. מותר לבת להתיחד עם איש באופן שיש שם גם כן קטן בגילים בין 6-12, או קטנה בין 6-9, וכל זה ביום, אבל בלילה מותר רק אם יש שני קטנים או שתי קטנות.

וגם זה לא מומלץ בקביעות כגון בייבי סיטר קבועה בבית וכן שאר עבודות קבועות (כשהאיש נמצא), כי יצאו מזה כבר כמה מכשולים.

 

יחוד בנסיעות

נסיעה במכונית בשעות היום ברחובות צדדיים שאין שם נוסעים, ואין אנשים מסתובבים, אסור אפילו ביום. ובשעות הערב המאוחרות, שהנוסעים בדרכים מועטים, יש איסור אפילו ברחובות מרכזיים.

במכונית שיש וילונות סגורים או זכוכית שאי אפשר לראות את הנעשה בפנים, יש איסור יחוד בכל אופן.

אפילו נסיעה באוטובוס בדרכים שהנוסעים בדרך זו מועטים שנשארים לפעמים לבד עם הנהג, יש איסור יחוד אם זה בזמן או במקום שאנשים לא נמצאים בחוץ (אין לבת לפתח שום שיחה עם הנהג).

 

במקום העבודה

  • עובדים ועובדות לא ישוחחו יחד על נושאים שאינם נוגעים ישירות לתפקידם. כל דיבור הנצרך לעבודה, צריך להתבצע בצורה מאופקת, ללא כל סממן של  יחס אישי.

  • ראוי להימנע מהושטת דברים מיד ליד, אלא יש להניחם על השולחן וכדו'.

  • לא יאכלו העובדים והעובדות במעורב.

  • לכתחילה צריך להקצות חדרים נפרדים לעובדים ולעובדות. ואם אין הדבר מתאפשר, צריכים הם לשבת בשני שולחנות נפרדים כשביניהם מרחק ניכר.

  •  

  • באסיפות על הגברים והנשים לשבת בנפרד. אין לערוך לעובדים מסיבות, ארועים וטיולים מעורבים, ואין להשתתף בהם, אלא א"כ נערכים לאנשים לחוד ולנשים לחוד בזמנים שונים או במקומות שונים.

  •  

  • על הנשים להגיע לעבודה בבגדים צנועים ופשוטים, ולמעט בתכשיטים בושם וכל דבר המושך תשומת לב.

 

bottom of page