top of page

תשובות בענין

קבר רחל אמנו

מהרב בן ציון מוצפי שליט"א באתר דורש ציון

 

רחל אמנו עליה השלום נקברה בפרשת דרכים, כדי להגן על השכינה ועל ארצינו הקדושה מפני

.כוחות הסיטרא אחרא.

תפילה בקבר רחל
המעלה הגדולה ביותר להתפלל בקבר רחל היא לפני הצהריים , אחריה אחרי חצות לילה , אחריה ביום .אחר הצהריים ובסוף חצי הלילה הראשון .  (על פי האר״י ז״ל ודברי הרש״ש בנהר שלום) .

 

כשבאים לקבר רחל מבקשים מהשם יתברך שיתמלא רחמים עלינו בזכותה

 

  • מובא בכמה ספרים שיש בתליית תמונת קבר רחל בבית, הגנה והצלה משריפה ומגניבות. זכותה תגן עלינו. (ולמחוק את הגמל שאינו טהור)

 

לכבוד הרב  בן ציון מוצפי שליט"א
אשתי ואני מאוד רוצים לזכות לבן זכר. היכן כדאי להתפלל ומה לקבל על עצמנו? 

תשובה 
תתפללו בקברי אבותינו בחברון. ובקבר רחל אמנו הצדקת.

 

לכבוד הרב מוצפי שליט"א 
מדוע רק רחל זכתה שתקרא אמא רחל ושנתפלל אליה ליד קברה בשעת צרה וצוקה? 
מה עם שרה, רבקה ולאה? והלוא גם הן אמותינו הקדושות 

תשובה 
אסור להתפלל אל הצדיקים זה עבודה זרה, רק אל השם יתברך מתפללים, ואצל קברי צדיקים טוב לעורר זכותם. 


לעצם השאלה אנחנו בהחלט מתפללים במערת המכפלה לעורר את אימותינו הקדושות. אלא שמיוחד אצל רחל אמנו כי היא צועקת כל לילה בחצות ברום הרקיעים עלינו ועל גלותינו.

 

לכבוד הרב מוצפי שליט"א
מה טעם שתיקון חצות נקרא תיקון רחל ותיקון לאה? 

תשובה 
כי בחצות הלילה רחל אמנו עולה לרקיע צועקת בוכה ומיללת , וכל הרקיעים מזדעזעים לקול בכיתה וצעקתה . ולאה עומדת ומתפללת עלינו ועל השכינה ועל הגלות ועל בית המקדש ועל ירושלים ועל ישראל. כל עוד ישראל בגלות היא בוכה עליהם וזועקת . כי היא אמא שלהם וכואבת על מצבם .

 

 

רחל אמנו במבצע עופרת יצוקה  סיפורים ממוסדות קבר רחל
גדוד של צה"ל מתקדם לעבר בית מסויים בעזה, קצין של צה"ל דופק על הדלת ויוצאת אליו אשה מבוגרת עם מטפחת, הקצין אומר לה בערבית זוזי אנחנו רוצים לבדוק את הבית והאשה עונה לו בעברית: אל תכנסו לבית הזה הוא ממולכד.
החיילים מחליטים להמשיך לבית נוסף ומיד אחר כך לברר מה יעשו בנוגע לבית הקודם, החיילים מגיעים לבית השני, נכנסים לבית, ורואים את אותה אישה מבוגרת עם מטפחת, הקצין אומר לה גברת מה את עושה פה?! מי את!?!? איך הגעת לפה!? היא אומרת להם לא חשוב מי אני ומה אני, תברחו מפה הבית הזה ממולכד והולך להתפוצץ. זה היה נראה תמוה בעיני החיילים מי זאת האשה הזו שיודעת עברית ופשוט זה כבר הבית השני שאומרת להם לא להכנס, החיילים שאלו אותה גברת מי את?! מה את!? היא עונה להם: אני רחל אמא שלכם, שלחו אותי מהשמים לשמור עליכם"
החיילים קיבלו צמרמורת , התרחקו מהמקום, ונחרדו לגלות שהבתים הם רק כיסוי למנהרות שהוטמנו ע"י החמאס לחטיפת חיילים!! סיפור זה נשמע על ידי יותר מאיש אחד מכל מיני איזורים בארץ. ראו כמה שהקב"ה שומר על החיילים שלנו!!!
 

במקום אחר סיפרו שחיילים נכנסו לבית בעזה. ישבה שם אשה ואמרה להם הבית ממולכד, הם יצאו והוא התפוצץ.כך בבית השני עם אותה האשה.
כשהגיעו לבית השלישי הם שאלו אותה מי את, והיא אמרו להם: אני רחל אימנו ונשלחתי משמיים לעזור לחיילים וזה בזכות התהילים שעם ישראל קורא להצלחתם. בזכות התפילות..

 

נס בבאר טוביה - מבצע עמוד ענן

 אחד הניסים הבולטים במבצע עמוד ענן היה סיפורם של משפחת דילר מהישוב באר טוביה, טיל גראד פגע פגיעה ישירה לתוך סלון הבית הדו קומתי, והרס את החדר כולו שהפך למאכולת אש כאשר רסיסים מתעופפים לכל עבר. המשפחה כולה היתה מכונסת ודרוכה בתוך המרחב המוגן כפי הוראות פיקוד העורף, אולם לפתע הבחינו כי אב המשפחה מר בני דילר לא הספיק להגיע למרחב המוגן, החרדה והזעזוע גברו שבעתיים בשעה שהרגישו את הזעזוע של פגיעת הטיל שהרעיד את הסביבה כולה, או אז היה ברור לכולם כי הטיל פגע ממש בסמיכות לביתם, ומי יודע מה עלה בגורלו של האב. למרבה התדהמה כעבור כמה דקות כאשר יצאו אל הבית ההרוס וליבם מפרפר למצוא את אבא בין ההריסות, ראו את אבא פשוט עומד ומנער את האבק מעל בגדיו, צעקות ההתרגשות והשמחה הספונטניים שפרצו בבית סחפו את כל השכנים שהצטרפו לריקודי השמחה הודאה לה'. מר אבי דילר מספר: שמענו את האזעקה, לא הספקתי להגיע למרחב המוגן, פתאום שמעתי בום אדיר מחריש אזנים, ועיני הסתנוורו מעוצמת הלהבה, ראיתי חפצים מתעופפים לנגד עיני, עצמתי את העינים ורק התפללתי לה' שאצא מכאן חי, נשכבתי על הריצפה, לא ידעתי אם אני חי או מת או הוזה, כעבור כמה דקות פתחתי את העינים ראיתי רק עשן, אח"כ ניסיתי להתרומם, מששתי את הראש, את הידיים ואת הרגלים וראיתי שהכל שלם, תודה לה'".
"ברגע הראשון לא ידעתי אפילו מה לחשוב, ברגע השני הייתי בטוח שה' יציל אותי, וזאת מפני שביום חמישי בשבוע שעבר נסעתי לכותל המערבי לבר מצוה של בן אחותי, מצאנו שם את המקובל הצדיק רבי יעקב עדס שליט"א, ניצלנו את ההזדמנות לבקש ברכה לרגל המצב המתוח והקשה, הוא ביקש ממני לקבל על עצמי קבלה טובה להתחזק בשמירת שבת כהלכה, וכן לקבוע שיעור תורה קבוע בהלכות כל יום, ועוד דבר שלישי שזה משהו אישי שנוגע לי ולמשפחתי ולא אוכל לפרט, קבלתי על עצמי את הדברים, הרב אמר לי תגיד "בלי נדר", ואח"כ אמר בעזרת ה' תנצלו מכל רע.
בסיומה של השיחה הוא חזר וקרא לי, ואמר, תשמע יש סגולה לתרום למוסדות קבר רחל, אכן קיימתי את הסגולה, וכפי שאתם רואים אותי כיום חי ונושם, בזכות רחל אמנו.


בני משפחת דילר והידידים קיימו מסיבת הודיה, ואת המשא המרכזי נשא המקובל רבי יעקב עדס שליט"א שעורר בזעקות נוראות ובקולות בכי: "הביטו וראו איך השי"ת יושב ומסתכל עלינו מלמעלה, הוא קורא לנו להתעורר, לא ניתן ליצר הרע להסיח את דעתנו בהתעסקות בחדשות ובפרשנויות פוליטיות, נשאל את עצמנו מה ה' אלוקיך שואל מעמך, אנחנו על סף הגאולה, אבא שבשמים רוצה להתגלות אלינו ברחמיו, הוא אוהב אותנו, הוא מתגעגע אלינו, בואו ונשוב אליו, נצעק בכל הכוחות כמה אנחנו אוהבים אותך, אל תסתר פניך ממני, משיח בפתח, קול דודי דופק, הבה נפתח לו את הדלת".

 

כבוד הרב מוצפי שליט"א 
1. האם המצבה הנמצאת בקבר רחל היא המצבה שהעמיד יעקב אבינו? 
2. האם כשבאים לקבר רחל מותר לבקש מרחל אימנו שתתפלל בעדינו לפני אבינו שבשמים? 
תשובה 
כתוב בתורה במפורש ויצב יעקב מצבה על קבורתה , היא מצבת קבורת רחל עד היום , ואנחנו מבקשים מהשם יתברך שיתמלא רחמים עלינו בזכותה .

 

 

לכבוד הרב שלום רב, 
אני בחורה בת 23 שמחפשת בחור לבנות איתו בית בע"ה. אני משתדלת להתפלל ולבקש מהקב"ה, והולכת לקברות צדיקים ע"מ שימליצו עלי מה ניתן לעשות בנוסף? 
תשובה 
לכי לקבר רחל אמנו שזכתה בזכות תפילותיה ודמעותיה ביעקב אבינו עליו השלום.

 

 

לכבוד הרב

אני מתפללת הרבה לזרע קודש בר קיימא. 
תשובה 
תסעי לקבר רחל אמנו עליה השלום.

 

 

שלום לכבוד הרב 
אשתי ואני מאוד רוצים לזכות לבן זכר. היכן כדאי להתפלל ומה לקבל על עצמנו? 
תשובה 
תתפללו בקברי אבותינו בחברון. ובקבר רחל אמנו הצדקת.

 

 

לכבוד הרב מוצפי שליט"א 
מדוע רק רחל זכתה שתקרא אמא רחל ושנתפלל (אליה) ליד קברה בשעת צרה וצוקה? 
מה עם שרה, רבקה ולאה? והלוא גם הן אמותינו הקדושות 
תשובה 
אסור להתפלל אל הצדיקים זה עבודה זרה, רק אל השם יתברך מתפללים, ואצל קברי צדיקים טוב לעורר זכותם. 
לעצם השאלה אנחנו בהחל מתפללים במעת המפלה לעורר את אימותינו הקדושות. אלא שמיוחד אצל רחל אמנו כי הוא צועקת כל לילה בחצות ברום הרקיעים עלינו ועל גלותינו.

 

 

שלום עליכם מו'ר

האם זה טוב שיהיה בבית תמונת קבר רחל אימנו ע'ה יהי רצון שזכותה תעמוד לכם ולכל עם ישראל שבת שלום ומבורך תודה רבה וישר כח 
תשובה 
מובא בכמה ספרים שיש בתליית תמונת קבר רחל בבית, הגנה והצלה משריפה ומגניבות. זכותה תגן עלינו.

 

 

לכבוד הרב מוצפי שליט"א 
האם תפילה בקבר רחל אחרי השקיעה טובה כמו בשעות היום או אחרי חצות. 
תשובה 
המעלה הגדולה ביותר לפני הצהריים , אחריה אחרי חצות לילה , אחריה ביום אחר הצהריים ,

ובסוף חצי הלילה הראשון . על פי האר״י ז״ל ודברי הרש״ש בנהר שלום .

 

 

שלום לכבוד הרב 
כשא"א לעלות ביום הפטירה על הקבר רק יומיים אח"כ? זה מועיל?-מחלקים סרט אדום שכרכו סביב קבר רחל אמנו ומקובלים כיוונו בו כוונות להסרת עין הרע פתיחת מזל בסדר? 
תשובה 
לא מועיל , אלא אפשר לעלות יומים קודם . סרט אדום זה מנהג גויים כנזכר בתוספתא מסכת שבת על חוט סיקרא שהוא אדום .

 

 

לכבוד הרב שלום רב 
שמעתי מהרב שיש עניין שיהיה בכל בית תמונה של קבר רחל אימנו , 
מצאתי ציור יפה של הקבר כאשר ברקע הציור יש גמל , 
האם יש בעיה עם זה ? או אין עם זה בעיה וניתן לתלות בבית ? 
תשובה 
לא בכל בית , אלא שיהיה בבית . ותמחק את הגמל שאינו טהור .

 

 

לכבוד הרב

הבנתי יום פטירת רחל אימנו יוצא ביום שלישי, 
א.גם הנשמה שלה עולה בחצות?אפשר ביום שני גם אחרי חצות היום ואפילו בלילה? 
ב.האם יש ענין לעשות מאמץ להתפלל דוקא בקברה 
תשובה 
רחל אמנו היא השכינה בעצמה, ואפשר ללכת לקברה בכל שעות היממה, כשיש צפיפות עדיף ללכת בימים אחרים. 

 

 

תפלה מיוחדת על כל קברי הצדיקים

 

נהגו להניח את ידו השמאלית על גבי המצבה

 

שלום עליך  אדוני הצדיק ר' _______, שלום לך ושלום על משכבך, שלום על נפשך הקדושה והטהורה, אשריך שזכית ללכת בדרכי יוצרך ולעובדו וליראה אותו. ועשית מצות ומעשים טובים. על כן גדול שכרך והקדוש ברוך הוא יחיש תחיתך וימהר עמידתך. ונזכה ונחיה לראות פניך המאירים ומזהירים כזוהר הרקיע. וזכותך תעמוד לנו ותורתך מגן בעדנו. ותהיה נשמתך צרורה בצרור החיים והשלום את ה'  א-לוהים. יעלזו חסידים בכבוד ירננו על משכבותם. רננו צדיקים בה' לישרים נאוה תהילה.  אור זרוע לצדיק ולישרי לב שמחה.

 

רבון העולמים ואדוני האדונים אב הרחמים, גלוי וידוע לפניך כי בשר אנחנו ואין בנו כח לכוון וליחד יחודי שמותך הקדושים הראויים ליחד ולזווג בהשתטחות על קברי הצדיקים. וגם אין איתנו יודע שורשי היחודים וזווגי המדות הקדושות לדבקא נפשא בנפשא ורוחא ברוחא.

 

על כן יהי רצון מלפניך יי א-לוהינו וא-לוהי אבותינו שתהיה חשובה ומקובלת ורצויה ביאתנו על קבר הצדיק ר' _______ זצוק"ל כאילו כיוונו ויחדנו היחודים וזווגי המידות הקדושות בדבקות נפשא בנפשא ורוחא ברוחא להאציל עלינו רוח טהרה וקדושה רוח דעת ויראת ה' ותתעורר נפש הצדיק  ר' _______ זצוק"ל להתפלל עלינו, ותמליץ טוב בעדנו ויתעוררו הרחמים הגדולים לזוכרנו בזכרון טוב לפניך, ונזכה לטובה ולברכה לחסד ולרחמים לחיים טובים ולשלום. אנא ה' אבינו מלכנו, אבינו אב הרחמן, עשה למען שמך הגדול ולמען זכות אברהם יצחק ויעקב ומשה ואהרון ויוסף ודוד ופנחס ושלמה, ולמען זכות כל הצדיקים והחסידים, ולמען זכות הצדיק ר' ________ זצוק"ל ותחוס ותחמול ותרחם עלי ועל כל בית ישראל ותחינו חיים ארוכים טובים ומתוקנים, ותפרוש עלינו סוכת שלומך ותקננו בעצה טובה מלפניך, ותמלא ידינו מברכותיך ומעושר מתנות ידיך ותורנו הדרך הטוב אשר נלך בו והמעשה אשר נעשה:

 

ויוסיף לשאול על צרכיו ועל ענייניו כאשר יחפוץ.

 

ויקיף את הקבר ז' פעמים ובכל פעם יאמר פרק כט שבתהילים: "מזמור לדוד  הבו לה' בני אלים..." ופסוק אחד מתפילת אנא בכח. כלומר בסיבוב הראשון יאמר מזמור לדוד ואנא בכח וגו'. ובסיבוב השני יאמר

 מזמור לדוד וקבל רינת וגו' וכן על זה הדרך.

 
 
bottom of page