top of page

למה צריך לשמור שבת

מהרב בן ציון מוצפי שליט"א באתר דורש ציון

 

לכבוד הרב
אני ומישפחתי מחללים שבת תסביר לי בעצם למה צריך לשמור, ומה אנחנו מפסידים פה ובעולם הבא, אם אפשר הסבר לנסות להבין

 

תשובה
ידיד יקר.
א, ראשית תסכים אתי שהשם יתברך ברא את השמים ואת הארץ בששת ימים, וביום השביעי שבת וינפש, את היום הזה מרוב אהבתו אלינו שאנחנו בניו האהובים והמסורים, נתן לנו מכל האומות שבעולם, ורק לעמו ישראל הנחילו, לכן ראה זה פלא כי כל האומות אין להם שום אחיזה בו, העולם הנוצרי לקח לו את היום הראשון בשבוע ליום מנוחה, והעולם המוסלמי לקח לו את יום השישי בשבוע. אם את יום השבת נתנו אך ורק לעמו ונחלתו עדי עד. להוכיח לנו כי אנחנו בניו הנאמנים. לתורתו.

ב, בעולם הזה. ב
א יחד ונטייל בעולם הקטן שלנו, איך נראית השבת בביתינו, הנקיון, היופי וההדר, המפות המפוארות, הכלים הנאים והבוהקים, האביזרים המיוחדים לשבת, והמאכלים השונים והמיוחדים אשר לא תמצא דוגמתן בשום יום מהימים, ראה, תנסה נא לבשל מאכל משובח ביום מימי החול, הוא טעים ומוצלח, אך אנא, תכין אותו במיוחד לשבת ותאמר בהכנה "לכבוד שבת קודש", תגיש אותו בשבת ותראה איזה טעם נפלא, מיוחד, מדהים, כזה לא היה, מדוע? כי בשבת יש נשמה יתירה והיא הפועלת ומשפיעה על כל הקשור אליה, המשקאות, היינות, הסלטים, התוספות, הדגים, הבשר והעופות, כולם לבשו צורה מיוחדת לכבוד שבת. כאילו עתה יצאו מבית היוצר של מלאכי עליון במיוחד לשבת. כך גם הביגוד, ההלבשה, ההנעלה, האווירה, השלווה והמרגוע. שעודות השבת קנו להם שם מיוחד בכל מהלך חיינו. אפילו הביצה שבימי החול מה טעם יש בה. בשבת טעמה שונה לגמרי. לא ניתן לתאר טעמה רק למי שיודע שבת מהי. חפש ותמצא יום מכל הימים בו המשפחה מתאחדת ומסתופפת יחד באהבה ובשמחה, ברצון ובערגה להיות סביב שלחן שבת. איך השירה והזמרה בוקעים מאליהם היום, ללא איזה רקע או סיבה, היא מתפרצת, מתרוממת, אין לנו שליטה, כי הנשמה היתירה היא המנוע המחיה אותנו להיות אחד, איזו שמחה, איזו הנאה, מרגוע, מנוחה שלימה, כל שיר נעשה סימפוניה, הם מקבלים משמעות חשובה ומיוחדת, דבר שלא היה בעולם.

ג, לעומת זאת צא וראה מה קורה עם אותם שלא זכו לאור הנפלא הזה, ההתהוללות, ההתפרצות, התפרעויות, התפרקות מכל רסן, פריצת כל מחסום, אלימות, הם המאפיינים את היום הקדוש, כולם רצים, מצטופפים, בשפת הים, בכבישים, בנהרות ובאגמים, אין פינה שקיטה, פקקים אדירים ואין יוצא ואין בא, כולם כלואים במכוניותיהם כלוביהם, ופורקים את תסכולם במוסיקה רעשנית, צרחות, הפעלת צופרים, קללות ונאצות, סכינים נשלפים, אקדחים דרוכים, וכל מיני מרעין בישין, וראה נא הסטטיסטיקה מגלה כי 70 אחוז ממקרי האלימות מתרחשים בימי השבת. האין זה אומר דרשני? היכן הנוער? ומה קורה עם ילדי בתי הספר היסודיים? האם מישהו מתענין? שואל? איש אינו יודע באילו מאורות הם מבלים ומתבלים, התפוררות מוחלטת, התפרקות מערכים, מרידה בכל מסגרת, התדרדרות ללא מעצורים, הכל מותר, כי אין להם לאומללים נשמה יתירה. יום יום אני מתפלל לשלומם, לשלום נשמותיהם, נפשותיהם וגופם, שיזכו לראות את האור הנפלא ששמו "שבת".

ד, בעולם הבא, חכמינו ז"ל לימדונו שבת מעין עולם הבא. מהו? בשבת נשמה יתירה יש לשומריה, למענגיה, למכבדיה, באמצעותה ניתן לנו רשות ל"טייל" בעולמות העליונים, לראות את האור הגנוז לצדיקים לעתיד לבוא, להכיר את מקומינו ומחיצתינו בעולם האמת, להציץ לתוככי גן עדן, ולראות את משהו מאורם של אבותינו הקדושים אברהם יצחק ויעקב, להתעדן מאורם של אימותינו שרה רבקה רחל ולאה, להציץ על אורו של אדון הנביאים, משה רבנו רועה נאמן, לראות משהו מאורו של אהרן הכהן הלבוש בבגדי פאר, ליהנות מאורו של יוסף הצדיק עמודו של עולם, ולקבל ממנו עוצמה וגבורה על יצרינו הרע. וגם להביט במשהו מאורו של דוד מלך ישראל המופיע במלוא יפיו ותפארתו בבגדי מלכותו, כשכתר מיוחד לשבת בראשו. והנשמה מתענגת ונהנית לראות ולבקר במרחבי הרקיעים הרבים שם למעלה, ולראות איזה טוב צפון לצדיקים לעתיד לבוא. והנשמות שלנו מקבלות מרגוע, שלוה ומנוחה, ומתחדשות לעוד שבוע של עבודת הבורא, איזה בוקר של שבת נעימה, חיוכים, שמחה, אהבה ואחווה.


נתפלל כולנו שבקרוב נזכה ליום שכולו שבת ועולם של מנוחה לחיי העולמין. אמן.

 
bottom of page